Melkite Greek Catholic Patriarchs of Antioch

Cyril IX Moghabghab (1925–1947)


Cyril IX Moghabghab (October 29, 1855 - September 8, 1947) served as Patriarch of the Melkite Greek Catholic Church from 1925 to 1947.

 

Life

Patriarch Cyril born in Ain Zhalta, Lebanon on October 29, 1855. He was ordained a priest on March 27, 1883. Later, on April 23, 1899, he was appointed bishop of Zahlé, Lebanon, and consecrated bishop on May 28 of the same year by patriarch Peter IV Geraigiry. He was one of the first Melkite bishops to visit the Americas when, in 1904, he came to Brazil. He succeeded Demetrius I Qadi as patriarch of the Melkite Greek Catholic Church on December 8, 1925. He also served as the spiritual protector of international ecumenical Military and Hospitaller Order of St. Lazarus of Jerusalem.

Patriarch Cyril died on September 8, 1947, and was succeeded by Maximos IV Sayegh.